Jeśli nie wiesz jaki bukmacher online będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy to ... załóż konta u każdego bukmachera.

Co to jest handicap?

Na początku przygody z obstawianiem zakładów bukmacherskich nowi gracze grają typowe 1X2, czyli obstawiają zwycięstwo gospodarzy, remis lub zwycięstwo gości. Często nie wiedzą albo nie do końca rozumieją o co chodzi w innego rodzaju zakładach bukmacherskich.

Do dyspozycji mamy również możliwość obstawiania ilość goli lub rzutów rożnych, strzelców bramek oraz zwycięzców meczów z handicapem. I tu pojawia się pytanie co to handicap ?

Na czym polega Handicap?

W tym miejscu właśnie zaczyna się problem. Początkujący gracze po prostu nie wiedzą jak korzystać z tego rodzaju zakładów, a są one bardzo popularne wśród najlepszych typerów.

W bukmacherce rozróżniamy dwa rodzaje handicapów – europejskie oraz azjatyckie. Europejskie handicapy zapisywane są przykładowo jako 0:1 / 0:2 / 0:3. Powiedzmy, że grają ze sobą Manchester City oraz Stoke City, czyli drużyny o zupełnie innym potencjale. W takim starciu zdecydowanym faworytem jest zespół z Manchesteru, co nie ulega żadnej wątpliwości. W tym przypadku kurs na gospodarzy wynosi jednak tylko około 1.20 – 1.25. Co zrobić, aby podbić ten kurs? Możemy zagrać mecz z handicapem.

Załóżmy, że zagramy mecz z handicapem 0:2 na zwycięstwo Manchesteru City. Kurs w tym przypadku powinien już wynosić około 1.80, oczywiście w zależności od bukmachera może wynieść nawet 2.00. Co jednak oznacza zapis 0:2?

Oznacza to, że już na starcie Stoke City otrzymuje bonusowe dwie bramki. W tym przypadku, aby kupon został zaliczony Manchester City musi więc zwyciężyć trzema bramkami, czyli wynik musi być na przykład 3:0. Co się stanie, jeżeli Stoke City strzeli gola? Wtedy Manchester City będzie musiał strzelić cztery gole, czyli spotkanie będzie musiało zakończyć się wynikiem minimum 4:1. Czy już jest zrozumiałe co to handicap i co to znaczy?

Handicap europejski a azjatycki

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy poza handicapami europejskimi wyróżniamy również handicapy azjatyckie, który z kolei dzielimy na pojedyncze, połówkowe oraz ćwiartkowe. Co to handicap półówkowy oraz ćwiartkowy dowiesz się w dalszej części tekstu.

Handicap azjatycki nie jest czymś standardowym wśród bukmacherów. W Polsce tylko nieliczni bukmacherzy posiadają w swojej ofercie handicapy azjatyckie. W przeciwieństwie do handicapów europejskich, handicapy azjatyckie są dwudrogowe, czyli remisy tutaj nie występują. Dostępne mamy tutaj dwie możliwości obstawiania, wygraną gospodarzy lub wygraną gości. Jeżeli w meczu padnie remis kupon zostanie anulowany.

Posłużmy się ponownie przykładem meczu Manchesteru City ze Stoke City. Handicapy azjatyckie zapisywane są jako 0:1 AH / 0:2 AH / 0:3 AH. Wybierzmy na przykład handicap azjatycki 0:2 na zwycięstwo Manchesteru City. Przedstawia się to następująco: jeżeli Manchester City zwycięży trzema bramkami to kupon jest wygrany, jeżeli Manchester City wygra dwiema bramkami to kupon zostanie anulowany i otrzymamy zwrot stawki.

Handicap połówkowy czy ćwiartkowy?

Wyróżniamy również handicap azjatycki połówkowy, który zapisuje się 0:1.5 AH / 0:2.5 AH / 0:3.5 AH. Jeżeli postawimy na zwycięstwo Manchesteru City 0:2.5 AH oznacza to, że muszą oni wygrać trzema bramkami. W przypadku zwycięstwa dwiema bramkami kupon jest przegrany.

Jeżeli chodzi o handicap azjatycki ćwiartkowy 0:0.25 AH / 0:0.75 AH / 0:1.25 AH to tutaj sprawa wygląda następująco. Jest to połączenie dwóch handicapów – pojedynczego oraz połówkowego. W ten sposób obstawia się dwa rozwiązania meczu. Jeżeli trafimy jedno z nich, otrzymamy zwrot połowy stawki. Wracając do meczu Manchesteru ze Stoke, jeżeli postawimy na Manchester 0:1.25 AH to w przypadku wygranej dwiema bramkami otrzymujemy 100% wygranej. W przypadku wygranej jedną bramką otrzymujemy zwrot połowy stawki. Jak widzimy handicap azjatycki jest przyjazny graczom i zapewne dlatego nie wszystkie firmy bukmacherskie decydują się na jego wprowadzenie do swoich ofert.

Wiemy już co to handicap, ale jakie jest jego tłumaczenie? Wpisując w translator frazę handicap pojawi się nam tłumaczenie „stawiać w gorszej sytuacji”. Handicap jest wyrównywaniem szans przeciwników poprzez stworzenie słabszemu z nich lepszych warunków.

Handicapy są stosowane w praktycznie każdym sporcie. Nie ważne czy to piłka nożna, koszykówka, czy tenis. Z handicapami mamy do czynienia zarówno w sportach indywidualnych jak i drużynowych.

W bukmacherce nie ma idealnego systemu oraz nie ma idealnej strategii bukmacherskiej. Niemożliwym jest, aby wygrywać każdy kupon. Odpowiednie stosowanie, a przede wszystkim zrozumienie działania handicapów może nas jednak przybliżyć do wygranych. Z tego rodzaju zakładów niejednokrotnie korzystają profesjonalni gracze, którzy regularnie zarabiają na obstawianiu.

Każda osoba obstawiająca zakłady bukmacherskie powinna wiedzieć co to handicap, co to znaczy i na czym polega, nawet jeżeli nie korzysta z tej opcji. Poznanie wszystkich pojęć bukmacherskich zdecydowanie ułatwia granie u bukmacherów. Podczas poszukiwania firmy bukmacherskiej, z której usług chcemy korzystać warto przed założeniem konta upewnić się czy posiada w swojej ofercie handicapy.

Handicap europejski powinien być dostępny u każdego bukmachera, ale azjatyckie handicapy już nie są regułą.

Bukmacher nr 1 Wybór naszych gości
FORTUNA STS SUPERBET LV BET
300zł Cashback
+ bonus za wpłatę
100zł Cashback
+ bonus za wpłatę
3500zł cashback
20zł FREEBET
+ bonus za wpłatę
  Aplikacja
Aplikacja 9/10 8/10 8/10 7/10
  Gra bez podatku
Gra bez podatku Happy Hours - czasowe czasowe
  Bonus za wpłatę
Bonus za wpłatę - do 1500 zł do 200 zł do 2000 zł